A szocialista elmélet (a munkaérték-elmélet alapján) arra a következtetésre jut, hogy a profit szükségszerűen a tőkések által a munkásoktól ellopott érték. Ez a következtetés hibás. A tőkés szerepe ugyanolyan hasznos, mint a munkásé; a profitok éppúgy jogosak, mint a bérek.
A tőkés által betöltött két szerep a gazdaságban a várakozó szerepe és a kockázatvállaló szerepe. A várakozó szerep azért jelentkezik, mert minden termelési folyamat elvégzése időt igényel. A tőkés az, aki lemond a javak azonnali elfogyasztásáról és befekteti azokat egy produktív vállalkozásba. Míg a munkás megkapja a bérét, mialatt dolgozik, a tőkés csak akkor kap fizetséget, amikor a befejezett termék végül eladásra kerül.
A kockázatvállaló szerep az a vállalkozói funkció, amely magára vállalja annak a terhét, hogy egy termelési folyamat kontraproduktívnak bizonyulhat - azaz a megtermelt javak értéke kevesebb lehet, mint a termeléshez felhasznált erőforrások értéke. Míg a munkás megkapja a bérét a munkájáért, a tőkés azt a terhet viseli, hogy csak akkor kap fizetséget, ha sikeres lesz az elkészült termék.
El lehet-e törölni a várakozó vagy a kockázatvállaló szerepet? Nem. Ezeknek a szerepeknek még egy szocialista gazdaságban is meg kell valósulniuk. A termelési folyamat természetéből fakadnak. A szocialista gazdaságban az állna a legközelebb a tőkés szerep eltörléséhez, ha magukat a munkásokat kényszerítenék várakozásra és kockázatvállalásra. Fontos észrevennünk, hogy a legtöbb munkást nem igazán érdekli ez a lehetőség. Szabadon inkább a jelenlegi fogyasztást választják ahelyett, hogy kivárnák a jövőbeli remélt nagyobb fizetséget, és inkább konkrétan a munkájukért szeretnének fizetést kapni ahelyett, hogy csak akkor fizessék őket, ha sikeres lesz a termék.
A hibás szocialista elmélettel szöges ellentétben a munkások és a tőkések közötti kapcsolat harmonikus. Olyan munkamegosztás történik közöttük, amelyben mindegyik fél saját maga választotta módon specializálódik, így mindketten élvezhetik a másik erőfeszítésének előnyeit.
Hivatkozások
Block, Walter. 1976. Defending the Undefendable. New York: Fleet Press 186–202. o.
Hendrickson, Mark, ed. 1992. The Morality of Capitalism. Irvington-on-Hudson, N.Y.: Foundation for Economic Education.
Lefevre, Robert. n.d. Lift Her Up, Tenderly. Orange, Calif.: Pinetree Press. 97–104. o.
Mises, Ludwig von. 1975. “The Economic Role of Saving and Capital Goods.” In Free Market Economics: A Basic Reader. Bettina Bien Greaves, ed. Irvington-on-Hudson, N.Y.: Foundation for Economic Education. 74–76. o.
— . 1966. Human Action. Chicago: Henry Regnery. 300–01. o.
Rothbard, Murray N. 1983. The Essential Ludwig von Mises. Auburn, Ala.: Ludwig von Mises Institute. 12–13. o.