Kossuth Lajos
A parlamentek mindenhatósága ellen
Kedves Barátom!
Az Önök pártja – mint a törvényhozás részese – a legszentebb kötelességét szegné meg, ha a leglankaszthatatlanabb kitartással be nem váltaná azt, amit Ön királyuknak a párt elhatározottsága felől mondott.
Rettenetes műveletet visznek véghez az önkormányzat elvén Magyarországon. Az a törvényjavaslat valóságos merénylet, még pedig kettős merénylet: a magyar alkotmány sarkalapzata ellen, melyre harmadévi (turini) beszédemben pár
Az angol és a francia parlamentarizmus közötti különbség
A központosítás annyi, mint abszolutizmus. Hogy király, császár avagy kamara, konvent kezében van-e minden hatalom összpontosítva, az mindegy.
Ámde ez nem kelendő zászló a mai világban. A centralisták tehát nem merik kitűzni az abszolutizmus zászlaját, hanem hamis zászlót kölcsönöznek. A parlamentáris köpönyeg alá bújnak s a parlamentáris kormányzat nevében üzennek pusztító hadat az önkormányzati intézményeknek.
De ily nagy érdekek körül szavak
Mi az a liberalizmus?
I.
A magyar képviselőház többsége, mely Tisza miniszterelnököt követi, magát szabadelvű pártnak címezi.
Szép hangzatú cím. Cégérnek ügyes fogás, mert légió a neve azoknak, akik nem adnak számot maguknak arról, hogy mit jelent ez a szó: »szabadelvű«, s ezeknek abban a szép hangzatú címben varázs van, a népszerűsítés varázsa.
De aki nem restell számot adni magának arról, hogy mit értenek az egész művelt világon e szó alatt: »liberális« (szabadel